niedziela, 6 marca 2016

Compaq Prolinea Net1/33s

Kolejny wpis będzie poświęcony staremu komputerowi marki Compaq - mowa o modelu Prolinea Net1/33s. Nie pozostało mi nic innego jak zaprosić do przeczytania.

Info o sprzęcie

Komputer ten jest w obudowie typu All-in-One, w wolnym tłumaczeniu jest to więc komputer z monitorem w jednej obudowie. Całość waży ok. 10 kg, także wiadomo już że ma się do czynienia z solidnym sprzętem.
Przód to kompletny minimalizm - uświadczy się jedynie przełącznika uruchamiającego całą jednostkę, oraz potencjometry od jasności, kontrastu i położenia obrazu. Oczywiście jest też szpanerska klapka od stacji dyskietek, a po lewej stronie znajduje się również emblemat z logo producenta i modelem komputera. Oprócz tego są również diody od zasilania i aktywności dysku.

Żeby było wiadomo, z jakim konkretnie sprzętem ma się do czynienia, poniżej prezentuję konfigurację komputera:
  • Płyta główna: Compaq
  • CPU: Intel 80486SX/33 MHz
  • RAM: 20 MB (4 MB pamięci wbudowanej + 2 kości SIMM72 Kingston KTC-PL433/8, każda po 8 MB)
  • Grafika: Cirrus Logic CL-GD5420 1 MB (układ wbudowany w płytę)
  • Dźwięk: Creative Vibra 16s (karta ISA16)
  • HDD: Seagate ST3290A 261,3 MB
  • Napędy: FDD 3,5"
  • Zasilacz: Compaq 52W (wbudowany)
  • Sieć: zintegrowany interfejs Token Ring
  • System: MS-DOS 6.22 (nakładki Norton Commander 5.5 i Foltyn Commander 4.0)+polski Windows 3.1

Powyższe foto prezentuje tackę z całymi wnętrznościami komputera. Producent bardzo ciekawie wymyślił sposób na dostęp do podzespołów. Wystarczy odkręcić śrubki i wyciągnąć tackę. Zasilacz jest przy monitorze, a cała jednostka komunikuje się z zasilaczem i monitorem za pomocą specjalnego złącza. Kiedyś załączył się jedynie monitor, winowajcą okazał się... paragon który dostał się między złącze a wtyczkę ;-).

Odpalanie

Z kwestii przeglądowych to byłoby wszystko. Czas na uruchomienie tego sprzętu. Przy uruchamianiu pojawił się błąd "Disk 0 error". Błąd ten nie oznacza jednak awarii dysku, lecz jego nieprawidłowe parametry podane w BIOS - swojego czasu zamontowałem tutaj dysk WD Caviar 2540 celem instalacji Windowsa 95B, jednak postanowiłem dać spokój. Całość ograniczała się do włożenia starego dysku Seagate'a i prawidłowej konfiguracji w BIOS. Po szybkiej przeróbce system się uruchomił.

Tak oto prezentuje się maszyna w akcji. Początki były dość trudne, bo na dysku nie było systemu więc korzystałem z dyskietki z DOS-em 3.30 i Windowsem 1.01. Potem postawiłem tu Windowsa 95, ale z racji że po instalacji na dysku zostało ok. 100 MB wolnego miejsca na dysku, stwierdziłem że wystarczy tutaj zainstalować DOS-a i nakładki.
 
Znalazło się nawet miejsce na jedną z bardziej znanych gier na DOS-a. Mowa o The Incredible Machine. Niestety nie zainstalowałem sterowników myszy, więc sobie nie pogram.
Jest też druga nakładka na DOS-a ;-). Polski odpowiednik Norton Commandera, nieco lżejszy i różniący się funkcjami.
Oczywiście nie mogło zabraknąć miejsca na Windowsa 3.1. Oprócz wgrania sterowników do karty dźwiękowej, nic więcej nie wgrywałem - system zupełnie jak świeżo po instalacji.
I ostatnia fota, tym razem z jednym z wygaszaczy ekranu Nortona. Filmy z działania maszyny poniżej:
I to by było na tyle w tym wpisie. Siema.
 

4 komentarze:

  1. Ale dawno już nie widziałam takiego sprzętu. No kiedyś to była technologia :D

    OdpowiedzUsuń
  2. 23 year-old Librarian Xerxes Foote, hailing from Gravenhurst enjoys watching movies like Godzilla and Graffiti. Took a trip to Belovezhskaya Pushcha / Bialowieza Forest and drives a Ferrari 250 GT Series 1 Cabriolet. ich wyjasnienie

    OdpowiedzUsuń